Aktualnie znajdujesz się na:

Biogramy

Hryciuk Zbigniew Adam

Zbigniew Adam Hryciuk, ur. 29 III 1937 we Lwowie. Wykształcenie podstawowe, mechanik samochodowy.

1972-1982 mistrz w PKS Opole, Oddział Towarowo-Osobowy w Brzegu.

Od IX 1980 w „S”, współzałożyciel zakładowej organizacji związkowej „S” przy oddziale PKS w Brzegu; przewodniczący KZ „S”.

Po 13 XII 1981 współorganizator konspiracyjnej działalności związkowej i politycznej, drukarz i kolporter podziemnych wydawnictw („Z Dnia na Dzień”, „Solidarność Walcząca” i „Prostownik” – lokalne pismo podziemia brzeskiego), uczestnik zbierania składek związkowych (najbardziej spektakularna akcja protestacyjna – wywieszenie flagi „S” na wysokim maszcie radiowym na terenie oddziału PKS). Od 13 IV 1982 rewizje. Po półrocznej chorobie zwolniony z PKS. Od IV 1983 zatrudniony jako mechanik samochodowy w Przedsiębiorstwie Transportowo-Sprzętowym Budownictwa Transbud Opole, Ekspozytura w Brzegu. 3 XI 1983 aresztowany pod zarzutem prowadzenia nielegalnej działalności związkowej i kolportażowej. Mimo złego stanu zdrowia osadzony w AŚ w podziemiach WUSW w Opolu. Zwolniony 23 XII 1983 dzięki wstawiennictwu bp. pomocniczego Antoniego Adamiuka. Sądzony (wraz z Januszem Kajdzikiem) przez Sąd Rejonowy w Brzegu, 11 VI 1984 uniewinniony przez sąd I instancji. W wyniku rewizji wniesionej przez prokuratora 28 VIII 1984 uznany przez Sąd Wojewódzki w Opolu za winnego zarzucanych mu czynów, sprawa umorzona na mocy amnestii. Po 1984 nadal zaangażowany w działalność konspiracyjną. Związany ze środowiskiem Solidarności Walczącej.

W 1989 współorganizator odrodzonych struktur „S” w Brzegu; przewodniczący MKK „S” Ziemi Brzeskiej. Od 1990 działacz w Partii Wolności, w 1993 Koalicji dla Rzeczypospolitej. Członek PiS.

Rozpracowywany przez Wydz. II WUSW w Opolu w ramach SOS krypt. Matryca; do 14 III 1985 przez p. II/XI RUSW w Brzegu w ramach SOR krypt. Forma.

 

Zbigniew Bereszyński

Region Śląsk Opolski, Brzeg

Opcje strony

do góry