Aktualnie znajdujesz się na:

Biogramy

Jankowski Piotr Bogdan

Piotr Bogdan Jankowski, ur. 10 VIII 1952 w Gdańsku. Student Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu; historyk sztuki, tłumacz literatury pięknej, dziennikarz.

1979-1984 zatrudniony w Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu.

Od IX 1980 w „S”; wiceprzewodniczący KZ MŚO.

Od 1982 organizator podziemnej działalności kolportażowej i pomocy dla represjonowanych (współpracował m.in. z Janem Całką, Ryszardem Siwackim, Romanem Sękowskim, Bogdanem Hełką, Edwardem Kościowem, Marcelim Marklowskim, Tadeuszem Zaliszem, Bożeną Reszke). Od 1983 współredaktor, autor tekstów i organizator prac wydawniczych w podziemnym piśmie „Solidarność Opolska”. 29 IV 1984 aresztowany w związku z działalnością kolportażową (wraz z Krzysztofem Podejko i Jackiem Serafinem), w VII 1984 zwolniony (postępowanie karne umorzone na mocy amnestii). Od 1985 organizator akcji rozsyłania pocztą do wybranych osób (np. ówczesnych posłów na Sejm PRL) niewielkich partii wydawnictw podziemnych, w tym „Tygodnika Mazowsze”, w związku z tym przeprowadzone rewizje w jego mieszkaniu. Podczas pobytów w Szwecji współpracownik Biura „S” w Sztokholmie oraz Norberta Żaby, przedstawiciela „Kultury” w Szwecji; przemycał do kraju materiały opozycyjne. Od 1987 organizator druku „Solidarności Opolskiej” w wydawnictwie Most w Warszawie; projektant i wydawca znaczków podziemnej poczty.

X 1989 – VI 1990 członek zespołu redakcyjnego „Nowin Opolskich”, pisma wydawanego pod patronatem opolskiej „S” i Ruchu Obywatelskiego Śląska Opolskiego, 1990-1993 sekretarz redakcji „Trybuny Opolskiej”, 1993-1995 z-ca redaktora naczelnego „Nowej Trybuny Opolskiej”. Buddysta, członek Buddyjskiego Związku Diamentowej Drogi w Polsce.

Zbigniew Bereszyński|Antoni Maziarz

Opole, Region Śląsk Opolski

Opcje strony

do góry