Aktualnie znajdujesz się na:

Biogramy

Kostruba Aleksandra

Aleksandra Kostruba, ur. 29 V 1938 w Łasku, zm. 12 I 2006 we Wrocławiu. Absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego, Wydz. Prawa.

Radca prawny na terenie Wrocławia, m.in. w Polarze i Stadninie Koni. 1979-1980 drukarz i kolporterka „Biuletynu Dolnośląskiego”.

Od IX 1980 w „S”.

Po 13 XII 1981 kolporterka wydawnictw RKS „S” Dolny Śląsk. Od VI 1982 członek zaprzysiężony Solidarności Walczącej. Współorganizatorka akcji wysyłania listów o antykomunistycznej treści na tereny b. Związku Radzieckiego przez Towarzystwo Przyjaźni Polsko-Radzieckiej. W jej mieszkaniu odbywały się spotkania Rady Politycznej SW. Łączniczka Kornela Morawieckiego oraz organizatorka mieszkań na spotkania Rady SW i kryjówek dla działaczy SW, m.in. K. Morawieckiego, Andrzeja Zaracha i Hanny Łukowskiej-Karniej, której użyczała swojego dowodu osobistego. Łączniczka SW z Brzegiem oraz z działaczami SW: Jadwigą Chmielowską, Mikołajem Iwanowem i arcybiskupem Henrykiem Gulbinowiczem przez spotkania z biskupem Adamem Dyczkowskim. 1982-1989 uczestniczka pielgrzymek do Częstochowy, skąd pisała relacje zamieszczane w prasie SW.

 

Maciej Olejniczak

Region Dolny Śląsk, Wrocław

Opcje strony

do góry