Aktualnie znajdujesz się na:

Biogramy

Marciniak Leszek

Leszek Marciniak, ks. lic., ur. 13 IV 1953 w Ostrowie Wielkopolskim. Ukończył Arcybiskupie Seminarium Duchowne w Poznaniu, w 1980 święcenia kapłańskie.

1982-1983 wikariusz w parafii Najświętszej Maryi Panny w Borku Wlkp.; 1983-1984 w parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Lubaszu; 1984-1987 w parafii Matki Boskiej Bolesnej na Łazarzu w Poznaniu, od VII 1987 w Szamotułach. 1994-1999 proboszcz w parafii św. Wawrzyńca w Wonieściu; 1999-2002 proboszcz w parafii św. Wojciecha w Rosku (Archidiecezja Poznańska); odpowiedzialny za prace referatu duszpasterstwa młodzieży w dekanacie boreckim; sędzia Metropolitalnego Sądu Duchownego w Poznaniu. Od 2003 proboszcz w parafii Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielski Wiernych w Szamocinie (Archidiecezja Gnieźnieńska). Po śmierci ks. Jerzego Popiełuszki w X 1984 podjął jako wikariusz intensywną pracę duszpasterską w parafii MBB na Łazarzu, współpracując z działaczami opozycji podziemnej w Poznaniu; 19 VIII 1985 podczas mszy św. w intencji „S” wygłosił słynną homilię o znaczeniu „S” i męczeńskiej śmierci ks. Jerzego dla walki o prawdę w Polsce, wolność, niepodległość Ojczyzny; przed Mszą za Ojczyznę we IX tłumaczył wiernym, czym są obowiązki wobec Państwa, jak ma postępować katolik, by zachowana była wolność religijna i osobista, by nie było szykan za przekonania religijne, więźniowie polityczni zostali zwolnieni, a wszyscy traktowani po ludzku; uświadamiał wiernym, że nie mogą dać się zastraszyć, wskazywał, jak wielką mają siłę duchową; w XI 1985 podczas nabożeństwa w dniu święta Wszystkich Świętych na cmentarzu parafialnym na Górczynie wspominał pomordowanych w Katyniu, Ostaszkowie i Starobielsku, ofiary Czerwca ’56, Grudnia ’70, górników z kopalni Wujek; w I 1986 podczas Mszy za Ojczyznę w intencji ks. Jerzego Popiełuszki, Romka Strzałkowskiego i Stanisława Matyi, mówił m.in. o obowiązku każdego pokolenia wyrównywania długu po przodkach wobec Ojczyzny; w V 1986 poruszył sprawę tragicznych skutków awarii w elektrowni atomowej Czarnobylu; w VI 1986 podczas mszy św. odprawianej w intencji ofiar poznańskiego Czerwca ’56, w 30. rocznicę tej tragedii, uczestniczyli przywódcy opozycji politycznej: Anna Walentynowicz z Gdańska, Kazimierz Świtoń ze Śląska, Janusz Pałubicki z Poznania, towarzyszyły poczty sztandarowe „S” z Zakładów im. Hipolita Cegielskiego, z Gorzowa, Sopotu, Szczecina, Gliwic, Krakowa, Lublina, Szczawna, Warszawy, Olsztyna i Bydgoszczy. Władze wielokrotnie zwracały się do zwierzchników księdza o podjęcie działań powodujących zaprzestanie przez niego „negatywnych wystąpień”, interwencje te spowodowały przeniesienie ks. L. Marciniaka do Szamotuł.

Od 2003 jako proboszcz NMPWW w Szamocinie prowadzi znakomicie funkcjonujące grupy duszpasterskie: Akcji Katolickiej, Caritasu, duszpasterstwa osób starszych, bractw różańcowych, dziecięcego kółka św. Franciszka i scholi dziecięcej oraz pięciu grup młodzieżowych.

Elżbieta Wojcieszyk

Region Wielkopolska, Poznań

Opcje strony

do góry