Aktualnie znajdujesz się na:

Biogramy

Siwacki Ryszard

Ryszard Siwacki, ur. 3 XI 1950 w Sulęcinie. Wykształcenie zawodowe, spawacz.

Od IX 1980 w „S”, członek zakładowej organizacji związkowej „S” przy Zakładach Chemicznych Blachownia w Kędzierzynie-Koźlu. W 1981 członek KOWzP w Kędzierzynie-Koźlu.

Od I 1982 członek grupy konspiracyjnej wydającej w podziemiu pismo „Przed Jutrem”, kolportowane w rejonie Kędzierzyna-Koźla, w X 1982 współorganizator konspiracyjnej emisji lokalnego radia „S”. W XII 1982 aresztowany i sądzony wraz z innymi uczestnikami konspiracyjnej działalności radiowej i wydawniczo-kolportażowej. W IV 1983 skazany przez Sąd Śląskiego Okręgu Wojskowego na 1 rok i 3 mies. więzienia w zawieszeniu na 3 lata. Po zwolnieniu z aresztu dalej działał w konspiracji, m.in. wydawca pisma „Solidarność Opolska”, kolportowanego głównie w rejonie Opola i Kędzierzyna-Koźla, organizator jednej z największych siatek kolportażowych na Opolszczyźnie, zaopatrującej w wydawnictwa z różnych regionów kraju (m.in. „Tygodnik Mazowsze”, „Kos”, „Niepodległość”, „Biuletyn Dolnośląski”, wydawnictwa paryskiej „Kultury”, różne publikacje książkowe, znaczki, kalendarze); wśród stałych odbiorców tych wydawnictw – Jan Całka, Roman Sękowski, Bogdan Hełka i Zbigniew Bereszyński, prowadzący działalność kolportażową na terenie Opola i młodzi konspiratorzy z Nysy, związani z Januszem Sanockim. Wielokrotnie nękany przez SB (rewizje, rozmowy ostrzegawcze). W VI 1988 zatrzymany przez SB z wieloma kolportowanymi wydawnictwami (razem ze współpracującą z nim Ireną Krzyżanowską). W VIII 1988 Rejonowe Kolegium ds. Wykroczeń przy Prezydencie Kędzierzyna-Koźla skazało ich na karę grzywny. W VIII 1988 obecny (wraz z I. Krzyżanowską) przez 2 tygodnie wśród strajkujących górników w Jastrzębiu (poligraficzna obsługa akcji strajkowej).

Od II 1989 członek Komisji Interwencji i Praworządności „S” Śląska Opolskiego, w IV 1989 uczestnik II WZD Regionu Śląsk Opolski. Współpracownik KO „S” w Kędzierzynie-Koźlu. W tym czasie ściślej związany ze środowiskiem Solidarności Walczącej. W 1991 uczestnik kampanii wyborczej przed pierwszymi wolnymi wyborami parlamentarnymi jako szef sztabu wyborczego Partii Wolności w woj. opolskim.

Odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi (2001).

20 V 1983 – 30 V 1985 rozpracowywany przez p. V/VI RUSW w Kędzierzynie-Koźlu w ramach KE krypt. Spawacz; 3 VIII 1985 – 7 VIII 1989 przez Wydz. V WUSW w Opolu/p. V/VI RUSW w Kędzierzynie-Koźlu w ramach SOS krypt. Kucharz.

 

Zbigniew Bereszyński

Region Śląsk Opolski, Kędzierzyn-Koźle

Opcje strony

do góry