Aktualnie znajdujesz się na:

Biogramy

Waligórski Maciej

Maciej Waligórski, ur. 5 XI 1962 w Szczecinie. Absolwent Akademii Medycznej w Szczecinie, Wydział Lekarski (1987), w 2003 specjalizacja z chirurgii dziecięcej.

1982-1983 pomocnik w klasyfikacji i pakowaniu mleka w proszku dla dzieci w Diecezjalnym Punkcie Pomocy Charytatywnej. Uczestnik spotkań w Duszpasterstwie Akademickim o.o. chrystusowców, m.in. z Joanną i Janem Kulmami, aktywny uczestnik obozów studenckich prowadzonych przez ks. Romana Twaroga TCh, w 1982 uczestnik kontrpochodu pierwszomajowego oraz demonstracji z katedry szczecińskiej na cmentarz, współorganizator w domu rodzinnym spotkań swoich i kolegów-studentów z ks. Andrzejem Wałdowskim, ks. Umiński Jan, ks. Jan Umiński, ks., ur. 25 VII 1930 w Rypinie, zm. 20 VI 1990 w Sulejowie k. Piotrkowa Trybunalskiego. Absolwent Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi, święcenia kapłańskie (1955). Romanem Twarogiem, jako syn kolejarza – kurier do o. Huberta Czumy SJ i kurier do Gdańska z częściami radiostacji, do 1987 współwykonawca plakatów (wraz z Wojciechem i Pawłem Wożniakami). W 1983 działacz samorządu studenckiego próbujący wykorzystać ustawę o samorządzie studenckim do poszerzenia wolności słowa w Pomorskiej Akademii Medycznej i organizator spotkania z prof. Władysławem Bartoszewskim, które po licznych perturbacjach z prorektorem i SB odbyło się w kościele księży chrystusowców. Do 1989 kolporter wydawnictw podziemnych wśród studentów. 1987-2003 lekarz chirurg i specjalista chirurg dziecięcy w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Pile. W 1988 członek Komitetu Założycielskiego „S” w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Pile.

W wyborach prezydenckich Lecha Wałęsy członek Komisji Wyborczej w Pile. Od 2004 lekarz specjalista chirurg w Klinice Asklepios w Pasewalk (Niemcy).

 

Sylwia Wójcikowa

Szczecin, Region Pomorze Zachodnie

Opcje strony

do góry