Hasła rzeczowe

Aspekt (Wrocław)

„Aspekt”, podtytuł: „Nie cenzurowane”, w nr. 60 (z 1984) i 61 (z 1985) podtytuł: „Pismo środowiska wrocławskich biur projektowych”. Pismo założone przez działaczy podziemnej „S” w Miejskim Biurze Projektów we Wrocławiu. Wydawane I 1982 – XI 1986, z przerwą X 1985 – II połowa 1986. Ukazało się 69 nr., o obj. 4 s., w formacie A5 i A4, drukowanych na maszynie, powielaczu i offsecie w nakładzie 200-500 egz.; wychodziło nieregularnie. Pieczątkę z tytułem pisma zaprojektował i wykonał Jerzy Dmyszewicz.

W składzie redakcji: Włodzimierz Kowalczyk (organizator druku i pracy redakcji), Marian Maciejewski („kang"), Romuald Siepsiak; współpracownicy: A. Dąbkowski, Andrzej Dzierżanowski, Erhard Kloza, Krystyna Leśniak, teksty poszczególnych nr-ów pisma przepisywały maszynistki z MBP. XII 1982 -IV 1985 pismo drukowali na powielaczu Maciej Małachowicz i Marian Stanek, w willi (pomieszczenie pralni w piwnicy) prof. Hugona Kowarzyka przy ul. Orłowskiego we Wrocławiu.

Publikowano felietony, teksty publicystyczne oraz wiersze (m.in. E. Brylla), ciekawostki z oficjalnej prasy, także przedruki z takich wrocławskich tytułów, jak: „Walka”, „Niepodległość”, „Iskierka” czy „Tym-Czasem”. Informowano również o losie internowanych pracowników biur projektowych oraz o nastrojach panujących w biurach. Zamieszczano informacje dot. biur projektowych w rubryce „Co słychać w biurach projektów”, i okazyjnie artykuły dot. zawodu, np. w nr. 63 (1985) „Co słychać w Hyrdobudowie”.

Kolportowano przez własną sieć, bezpłatnie, następnie w cenie 10 zł.

Joanna Hytrek-Hryciuk

Region Dolny Śląsk, Wrocław

Opcje strony

do góry