Hasła rzeczowe

Audycja Radia Solidarność pod więzieniem na ul. Rakowieckiej

"Audycja Radia Solidarność pod więzieniem na ul. Rakowieckiej", wyemitowana 31 XII 1982, przeszła do historii. Przeznaczona była dla uwięzionych w więzieniu na Rakowieckiej członków warszawskiego Radia „S”. Została zorganizowana i nadana poza dotychczasowymi strukturami Radia za pomocą tzw. gadały. Wyemitowano ją z inicjatywy osób związanych z Komisją Interwencji i Praworządności Regionu Mazowsze „S” organizowaną przed 13 XII 1981 przez Zofię i Zbigniewa Romaszewskich.

Audycja rozpoczęła się około 22.45. Była emitowana z budynku przy ul. Narbutta 46/48 przy użyciu magnetofonu, wzmacniacza, dwóch akumulatorów samochodowych i ośmiu głośników. Do aresztowanych członków radia przemawiał Zbigniew Bujak kierujący RKW Mazowsze, przekazując pozdrowienia od siebie, Władysława Frasyniuka, Wiktora Kulerskiego i Zbigniewa Janasa oraz od członków TKK „S” i RKW. Nagranie zawierało również informacje o uprawnieniach przysługujących osobom przesłuchiwanym (możliwość odmowy zeznań) oraz ostrzeżenie przed agentami w celach. Nie udało się wyemitować całej audycji, gdyż została ona przerwana przez funkcjonariuszy Komendy Dzielnicowej MO Warszawa-Mokotów, którzy odnaleźli użyty do jej nadania sprzęt.

7 XII 1982 próbowano wyemitować audycję z terenu Szkoły Głównej Planowania i Statystyki przy ul. Rakowieckiej 24. Na dachu szkoły umieszczono magnetofon, wzmacniacz oraz cztery głośniki. Aparatura ta miała być zasilana z instalacji elektrycznej (z tzw. puszki) na parterze budynku, od której pociągnięto kabel na dach. Emisję audycji najprawdopodobniej uniemożliwili pracownicy SGPiS, którzy zauważyli kable wystające z puszki.

Grzegorz Majchrzak

Region Mazowsze, Warszawa

Opcje strony

do góry