Encyklopedia Solidarności

https://encysol.pl/es/encyklopedia/hasla-rzeczowe/13097,Bialostockie-Grupy-Oporu.html
20.05.2024, 12:10

Białostockie Grupy Oporu

Białostockie Grupy Oporu, podziemna organizacja młodzieżowa działająca w Białymstoku 1986-1989, głównie w środowisku uczniów szkół średnich. W składzie BGO początkowo m.in.: Bernard Banaszuk, Wojciech Hlebowicz, Wojciech Małanowski, Monika Misiewicz, Piotr Olędzki, Tadeusz Skrętowski; liczba członków sięgnęła 30 osób. Wspomagali ich m.in. oo. Jerzy Sergiel i Edward Konkol (misjonarze werbiści) z Kleosina.

Prowadzono akcje malowania na murach, ulotkowe, zawieszania transparentów; przygotowano do wydania ''Na nieludzkiej ziemi'' Józefa Czapskiego (druk w 1990 w Białymstoku na offsecie, sygnowany przez Solidarność Walczącą); przywożono i kolportowano wydawnictwa podziemne z Warszawy i Karkowa, w tym prasę i książki, wydawano gazetki w 5 białostockich szkołach średnich. Organizacja dysponowała maszyną do pisania i powielaczem (uzyskanym od Adama Wysockiego z SW, papier zdobywano w Białostockich Zakładach Graficznych), organizowała manifestacje, przeglądy zakazanych filmów, prowadziła bibliotekę wydawnictw podziemnych dla swoich członków (ok. 300 tytułów). Wydano 2 nr. pisma „Opór” (w składzie redakcji: B. Banaszuk, W. Małanowski, P. Olędzki, T. Skrętowski, w nakładzie do 400 egz.; nr 3 nie ukazał się w związku z wpadką podwarszawskiej drukarni) i serie zdjęć, m.in. z marsz. J. Piłsudskim i Matką Boską Katyńską. Przeprowadzono 8 emisji Radia „S”, m.in. 10 XI 1988, 23 I 1989 (dzięki nadajnikowi uzyskanemu od Jerzego Ickiewicza). Jedną z najbardziej spektakularnych akcji BGO było wymalowanie przed inauguracyjnym meczem Jagiellonii Białystok w I lidze piłki nożnej (9 VIII 1987, ok. 20 tys. widzów) haseł politycznych na koronie białostockiego stadionu Gwardii.

BGO współpracowała z Federacją Młodzieży Walczącej, SW, Ruchem Solidarności Młodych. BGO rozwiązała się w IV 1989; niektórzy członkowie weszli do Ruchu Solidarności Młodych w Białymstoku.

 

Tomasz Danilecki

Opcje strony