Hasła rzeczowe

Droga do prawdy

"Droga do prawdy" – niezależne Krajowe Biennale Młodych, organizowane w latach 1985 i 1987 dzięki wsparciu Kurii Metropolitalnej Wrocławskiej w Kościele św. Krzyża we Wrocławiu. Jedne z największych wydarzeń kulturalnych, zrealizowanych w latach 80. poza strukturami oficjalnymi.

Pierwsze Biennale miało miejsce w dniach 18 V – 15 VI 1985 i prezentowanych na nim było ponad 400 prac ok. stu autorów. Drugie (23 V – 30 IX 1987) skupiło 423 prace 151 autorów.

Głównymi organizatorami byli: ks. Umiński Jan, ks. Jan Umiński, ks., ur. 25 VII 1930 w Rypinie, zm. 20 VI 1990 w Sulejowie k. Piotrkowa Trybunalskiego. Absolwent Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi, święcenia kapłańskie (1955). M. Drzewiecki z Duszpasterstwa Środowisk Twórczych, M. Żelechowem-Aleksiun, J. Ryba, K. Jarodzki.

Wystawiane prace należały do szerokiego spektrum technik i tematów.

W 1985 pierwszą nagrodę otrzymał T. Boruta, dwie drugie: E. Minciel i A. Umiastowski, dwie trzecie: J. Medyński i J. Modzelewski. W 1987 pierwszą R. Woźniak, dwie drugie: G. Bednarski i G. Sobolewski, dwie trzecie: P. Frąckiewicz i P. Jarodzki.

Wraz z Biennale odbywały się sympozja naukowe, spotkania dyskusyjne, wykłady historyków i teoretyków sztuki, seminaria na temat sztuki współczesnej, kultury niezależnej, roli artysty w świecie współczesnym i in.

O Drodze do Prawdy nie informowały oficjalne media. Obszerne relacje i komentarze podawała prasa podziemna, gazety katolickie, zagraniczne agencje prasowe, polskie sekcje rozgłośni działających na Zachodzie.

 

Artur Adamski

Region Dolny Śląsk, Wrocław

Opcje strony

do góry