Hasła rzeczowe

Kret

"Kret", podtytuł: „Pismo Warszawskiej Grupy Lewicy Rewolucyjnej”, wydawane w Warszawie przez WGLR, organizację trockistowską powstałą po rozpadzie Porozumienia Opozycji Robotniczej, 1987-1990. Od nr. 1-2 z 1989 podtytuł: „Pismo Członków Nurtu Lewicy Rewolucyjnej PPS” (właściwie PPS-Rewolucja Demokratyczna).

Ukazało się ok. 14 nr. (w tym podwójne; liczba niepewna z uwagi na nieciągłą numerację) o obj. 2-6 s. (2 s. w 1987, 6 s. od 1988) w formacie A4, drukowanych na offsecie, nakład nieustalony; wychodziło nieregularnie. Wydano też nr. specjalne: 1 V 1989, 1 V 1990, oraz dodatki do nr. 1 i 2 z 1990.

W składzie redakcji: Zbigniew Idziakowski, Stefan Piekarczyk (ps. Jan Sylwestrowicz; przedstawiciel Zjednoczonego Sekretariatu IV Międzynarodówki w Polsce, organizator pomocy finansowej i materiałowej dla POR, WGRL i NLR) – członkowie WGRL, inicjatorzy pisma, oraz Grzegorz Krzyśpiak.

Poruszano głównie problematykę polityczną i społeczną. Ze spraw międzynarodowych zajmowano się pierestrojką w ZSRS oraz kwestią ukraińską, w nadziei na rewolucję polityczną i społeczną wewnątrz ZSRS.

 

Tomasz Szczepański

Region Mazowsze, Warszawa

Opcje strony

do góry