Hasła rzeczowe

Orlik

"Orlik", pismo Polskiej Partii Niepodległościowej wydawane w Gdańsku i Szczecinie VIII 1988 – 23 XI 1990. Od nr. 7 motto: ''Polacy pragną niepodległości, ale chcą, by kosztowała dwa grosze i dwie krople krwi'' (Józef Piłsudski).

Ukazało się 15 nr. o obj. 4 – kilkunastu s. w formacie A5, drukowanych na offsecie w nakładzie 500–1000 egz.; wychodziło nieregularnie. Nr 1 wydano podczas strajków w VIII 1988 w Gdańskiej Stoczni Remontowej im. J. Piłsudskiego, gdzie protestujących robotników wspierał lider PPN Romuald Szeremietiew.

W składzie redakcji: Ryszard Anders, Andrzej Cybulski, Eugenia (nazwisko nieustalone), Janina Jauer, Grzegorz Durski (przedstawiciel redakcji w Szczecinie). Autorzy m.in.: Hanna Starzyńska i Liliana Badurska. Niektóre nr. wydawane w Wydawnictwie im. Jerzego Łojka.

Publikowano dokumenty PPN (podpisane także przez inne formacje niepodległościowe, jak Solidarność Walcząca czy Federacja Młodzieży Walczącej), publicystykę polityczną autorstwa R. Szeremietiewa poddającą krytyce linię działania przyjętą przez Lecha Wałęsę i jego środowisko (wygaszanie strajków, obrady Okrągłego Stołu, kontraktowe wybory), wywiady, artykuły nt. historyczne (np. nr 4 z IV 1989 poświęcony sprawie Katynia, czy nr 7 z XI 1989 z artykułami o J. Piłsudskim i wydarzeniach związanych z odzyskaniem niepodległości w 1918).

Kolportowano na Wybrzeżu.

 

Jarosław Wąsowicz SDB

Gdansk, Region Gdańsk

Opcje strony

do góry