Hasła rzeczowe

Przed Jutrem

"Przed Jutrem", podtytuł: „Pismo NSZZ «Solidarność»”, wydawane 15 I – 27 XII 1982 przez grupę członków „S” z rejonu Kędzierzyna-Koźla.

Ukazało się 12 nr. o obj. 2 s. w formacie A4, drukowanych na tzw. ramce w nakładzie 200-1 tys. egz.; wychodziło nieregularnie.

W składzie zespołu założyciele: Bronisław Bobiński, Ryszard Siwacki, Mariusz Hantke i Zdzisław Niewadzisz; druk: B. Bobiński i Z. Niewadzisz, R. Siwacki (B. Bobiński i Z. Niewadzisz wydrukowali ok. 500 egz. nr. 1; latem 1982 R. Siwacki podczas urlopu wystarał się o wydrukowanie nr. pisma na offsecie w nakładzie 1 tys. egz., w Dolnośląskich Zakładach Graficznych w Jeleniej Górze, gdzie pracował jego znajomy, Waldemar Hołysz; nr 8 wydrukowali we własnym zakresie B. Bobiński i R. Siwacki; nr 11 ukazał się w XI 1982 w nakładzie 200 egz.).

Zamieszczano informacje i komentarze o tematyce lokalnej i ogólnopolskiej, bazujące m.in. na nasłuchu RWE.

Kolportowane przez: Z. Niewadzisza, R. Siwackiego, Andrzeja Bedlę, Adama Kuśnieruka, B. Bobińskiego i M. Hantke w rejonie Kędzierzyna-Koźla i Zdzieszowic.

Wojskowa Prokuratura Garnizonowa w Opolu wszczęła 19 I 1982 śledztwo ws. pojawienia się pisma, prowadzone w trybie doraźnym, umorzone w VI 1982 (wobec niewykrycia sprawców). Dalszą działalność grupy przerwały aresztowania w XII 1982 i I 1983. Na wieść o zatrzymaniach B. Bobiński i M. Hantke, chcąc odwrócić uwagę SB od uwięzionych kolegów, wydali jeszcze jeden nr pisma, datowany 27 XII 1982. Sprawa opozycjonistów z Kędzierzyna-Koźla rozpatrywana była przez Wojskowy Sąd Garnizonowy w Opolu. W IV 1983 zapadły wyroki skazujące. A. Kuśnieruk, R. Siwacki, A. Bedla, B. Bobiński, M. Hantke, Z. Niewadzisz otrzymali kary od 1 do 1,5 roku więzienia w zawieszeniu na 2–3 lata.

 

Zbigniew Bereszyński

Opcje strony

do góry