Hasła rzeczowe

Solidarność Ziemi Prudnickiej

„»Solidarność« Ziemi Prudnickiej”, podtytuł: „Informator Punktu Koordynacyjnego/Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego NSZZ »Solidarność« Ziemi Prudnickiej”. 8 XI 1980 powstał Punkt Koordynacyjny „S” w Prudniku, przemianowany późn. na MKZ. VII 1981 oddział Zarządu Regionu Śląska Opolskiego Ziemi Prudnickiej. Struktura ta reprezentowała zakładowe organizacje związkowe działające w gm. Prudnik, Lubsza, Biała i Głogówek. Przewodniczącym MKZ był Jakub Forystek, pracownik umysłowy Spółdzielni Pracy Branży Drzewnej im. 22 Lipca w Prudniku, zamieszkały na stałe w Głubczycach.

XII 1980 ukazał się nr 1 „Głosu Solidarności” – informatora punktów koordynacyjnych „S” w Głubczycach i Prudniku. Wydrukowano go na powielaczu w nakł. 1 tys. egz. Siedziba redakcji w prudnickim ratuszu. W redakcji: Jerzy Mielnik (działacz „S” z Głubczyc), Barbara Liphardt, J. Forystek, Józef Boski i Witold Lipniarski (technik sztuk plastycznych, odpowiadał za szatę graficzną pisma).

Z datą 30 I 1981 wydano pierwszy nr „Solidarności Ziemi Prudnickiej” jako informatora Punktu Koordynacyjnego Ziemi Prudnickiej. Kolejnym nr. pisma pod takim tytułem patronował MKZ Ziemi Prudnickiej. Do III 1981 ukazało się 9 nr. w formacie A4, o obj. 4–6.

Redagowaniem pisma zajmowało się kolegium, rezydujące w prudnickim ratuszu, gdzie mieściła się siedziba miejscowych struktur ponadzakładowych „S”. Składu kolegium nie podawano do wiadomości publicznej. Przypuszczalnie był on zbliżony do składu „Głosu Solidarności”, a rolę wiodącą odgrywał J. Forystek.

Pismo powielano techniką offsetową w drukarni Zakładów Przemysłu Bawełnianego Frotex w Prudniku, której kierownikiem był Leopold Okoński (internowany w okresie stanu wojennego). Nakładu nie podawano w stopce redakcyjnej.

Pismo wyróżniało się bardzo staranną i bogatą, w pełni profesjonalną szatą graficzną. Na jego treść składały się w gł. informacje i dokumenty zw. z działalnością miejscowych struktur „S”. Tak np. nr 1 zawierał m.in. sprawozdanie z działalności PK „S” Ziemi Prudnickiej. W nr. 9 z 26 III 1981 opublikowano obszerną listę postulatów MKZ Ziemi Prudnickiej. Wizualną atrakcyjność pisma znacznie podnosiły liczne rysunki (gł. satyryczne) i fotografie.

W okresie gotowości strajkowej po wydarzeniach bydgoskich III 1981 pod szyldem MKZ jako Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego „S” Ziemi Prudnickiej wydawano przejściowo również „Biuletyn Strajkowy” o znacznie skromniejszej szacie graficznej. Do VI 1981 ukazało się 11 numerów pisma.

Zbigniew Bereszyński

Opcje strony

do góry