Hasła rzeczowe

Głos Wolny Wolność Ubezpieczający

„Głos Wolny Wolność Ubezpieczający", niezależne pismo wydawane przez studentów i absolwentów Uniwersytetu Warszawskiego X 1980 – X 1981.

Ukazało się 11 nr. (w tym dwa podwójne – 4/5 i 9/10), obj. nr. 1–5 w formacie A4 od 12 do 36 s., nr. 6–11 w formacie B5 40 do 76 s. Nakład 1 tys.–2 tys. egz.

W redakcji: Marcin Frybes, Krzysztof Kopczyński, Marek Kunicki-Goldfinger (od nr. 2 niewymieniony w stopce redakcyjnej), Agnieszka Romaszewska, Jan Skórzyński (redaktor nacz.), Grzegorz Wasylkowski (nr 1), Katarzyna Zarańska, Andrzej Friszke (od nr. 6). Od nr. 6 współpracowali Piotr Brożyna i Tomasz Lis oraz grafik Andrzej Skrzypek. Wśród twórców pisma znajdowali się inicjatorzy i organizatorzy Samorządu Studentów UW.

Pierwszy nr z 6 X 1980 drukowany w podziemnej drukarni dzięki współpracy z prezesem wyd. NOW-a M. Chojeckim.
Nr. 2–5 składały się każdy z kilku czterostronicowych składek drukowanych każda oddzielnie, a nast. zszywanych przez członków redakcji; od nr. 6 (17 I 1981) drukowane w całości przez powielarnię UW za zgodą rektora UW, prof. Henryka Samsonowicza.

W pierwszych pięciu numerach zajmowano się przede wszystkim przedstawianiem procesu powstawania i kompetencji Samorządu Studentów i jego miejscem w strukturze uniwersytetu. Zamieszczono projekty rozwiązań prawnych, a nast. podstawowe dokumenty samorządu oraz sprawozdania z obrad konstytuanty i obrad Uczelnianego Przedstawicielstwa Studentów UW. Pismo było też miejscem wymiany poglądów między środowiskiem NZS i Samorządu Studentów (A. Romaszewska, Gdy członek NZS jest „samorządowcem” i J. Skórzyński Struktura czy programy, stenogram
dyskusji działaczy NZS i Samorządu Studentów z działaczami SZSP), dyskusji o koncepcji ruchu studenckiego (M. Frybes,
Dlaczego studenci dali plamę i co z tego wynika, J. Skórzyński, Rachunek sumienia), o postawach studentów (Z. Jabłonowska, Jesteśmy tylko przyszłością, czy i nadzieją świata; R. Holzer, List do człowieka wolnego) i o funkcjonowaniu uczelni (K. Kopczyński, Komu przeszkadza autonomia). Przedstawiano też przykłady funkcjonowania ruchu studenckiego (A. Friszke, O bratnich pomocach w międzywojennej Polsce, J. Cywiński, Niezależny ruch studencki 1975–1979) i uniwersytetu (M. Frybes, Czy uniwersytet może stanowić wspólnotę akademicką?, Damian Niwiński, Sen
o uniwersytecie, Tadeusz Zachurski, Sanatorium pod indeksem), a także wywiady m.in. z prof. K. Szaniawskim, prof. A. Stelmachowskim, dr. J. Onyszkiewiczem.

Od czasu, gdy Zarząd Samorządu Studentów UW zaczął wydawać własne pisma („Materiały Informacyjne”, „Biuletyn Informacyjny”), od nr. 6 poszczególne nr. „Głosu Wolnego…” miały charakter tematyczny, łącząc dyskusje wokół spraw samorządu i demokracji na uczelni (A. Friszke, Drogi i dróżki demokracji, J. Skórzyński, Quo vadis?) z prezentacją materiałów historycznych, np. dotyczących Marca 1968, Grudnia 1970 i Czerwca 1976 oraz ruchu studenckiego w latach 70. (Z archiwum SZSP). Na jego łamach członkowie redakcji zajmowali też stanowisko wobec wydarzeń politycznych (rejestracji „S”, strajków studenckich, rejestracji NZS, powstania „S” RI).

Od pocz. pismo oraz jego redaktorzy byli pod obserwacją SB, rekwirowano kolportowane materiały. Czworo redaktorów i współpracowników (A. Romaszewska, J. Skórzyński, M. Frybes, P. Brożyna) pisma zostało internowanych.

Witold Kunicki-Goldfinger

Opcje strony

do góry